وب سایت رسمی
دنا پویا توسعه کیش
کدام خمیر دندان برای من بهتر است؟

کدام خمیر دندان برای من بهتر است؟

بسیاری از ما غذا خوردن را تجربه ای بسیار لذت بخش می‌دانیم، اما برای غذا خوردن راحت به دندان‌های قوی و سالم نیاز داریم. برای حفظ سلامت دندان‌ها و داشتن دندان‌های عاری از بیماری تمیز کردن منظم دندان‌ها بسیار مهم است. هر زمان که چیزی می‌خوریم، دندان‌هایمان با ذرات باقی مانده غذا پوشیده می‌شود. بقایای غذا باکتری‌های موجود در پلاک دندان را تغذیه می‌کند.

پلاک دندانی یک بیوفیلم چسبنده است که سطح دندان‌ها را می‌پوشاند و باید به صورت مکانیکی با مسواک زدن و نخ دندان برداشته شود. استفاده از خمیردندان برای کمک به حذف موثرتر پلاک دندان، بخش ضروری از برنامه تمیز کردن دندان‌ها است، اما اطمینان از انتخاب یک برند معتبر خمیر دندان بسیار مهم است. با این حال، انتخاب بهترین خمیر دندان ممکن است گیج کننده به نظر برسد زیرا تنوع گسترده‌ای در دسترس است. درک نحوه عملکرد مواد تشکیل دهنده خمیر دندان و انواع مختلف موجود می‌تواند به شما در انتخاب آگاهانه تر کمک کند.

ترکیبات رایج در خمیر دندان

اکثر مواد تشکیل دهنده خمیردندان‌ها مشترک است و اندکی تفاوت در ساختار مواد تشکیل دهنده  آنهاست که برای کمک به حفظ سلامت و تمیزی دندان‌های شما طراحی شده‌اند. این شامل:

  • مواد شوینده به خمیردندان شما کمک می‌کند هنگام استفاده از آن کف کند، بنابراین می‌توانید بگویید که کار خود را انجام می‌دهد. با این حال، برخی از افراد نسبت به این ماده که لوریل سولفات سدیم نام دارد، حساس هستند، بنابراین اگر این مورد در مورد شما صدق می‌کند، به دنبال خمیردندانی باشید که حاوی این عامل کف کننده نباشد.
  • یک مرطوب کننده کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که خمیر دندان شما مرطوب می‌ماند و به راحتی می‌توان آن را روی مسواک قرار داد.
  • یک عامل غلیظ کننده کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که خمیر دندان شما بافت مناسبی دارد.
  • نگهدارنده‌ها به جلوگیری از رشد باکتری‌ها در خمیر دندان شما کمک می‌کنند.
  • یک عامل ساینده به صیقل دادن ملایم دندان‌ها، به از بین بردن پلاک و برخی لکه‌های سطحی کمک می‌کند.
  • رنگ و طعم دهنده‌ها، رنگ و طعم جذاب‌تری به خمیر دندان شما می‌دهند. ‌

خمیر دندان فلوراید Fluoride Toothpaste

بیشتر خمیردندان‌ها حاوی فلوراید هستند، یک ماده معدنی طبیعی که در برخی از آب آشامیدنی، خاک و سنگ‌ها یافت می‌شود. فلوراید یک عنصر مهم است زیرا به تقویت مینای دندان پس از قرار گرفتن در معرض اسیدهای ایجاد شده توسط باکتری‌های مضر کمک می‌کند. این اسیدها برخی از مواد معدنی مهم از جمله کلسیم و فسفات را در طول دمینرالیزاسیون از دندان حذف می‌کنند. فلوراید به معکوس کردن این فرآیند کمک می‌کند، بنابراین برخی از مواد معدنی دوباره به مینای دندان شما رسوب می‌کنند و آن را طی فرآیندی به نام معدنی سازی مجدد تقویت می‌کنند.

انتخاب بهترین خمیر دندان

وقتی به سراغ انتخاب بهترین خمیر دندان برای روال بهداشت دهان خود می‌روید، با تنوع فوق العاده‌ای روبه‌رو خواهید شد. اکثر آنها ادعا می‌کنند که از دندان‌های شما در برابر حفره‌ها، پلاک‌های دندانی و التهاب لثه (التهاب لثه) محافظت می‌کنند. برخی دیگر برای کمک به مبارزه با تارتار، سفید کردن دندان‌ها یا تازه کردن نفس طراحی شده اند. انتخاب برند مناسب خمیردندان به سلامت دندان شما و اینکه آیا نیازهای خاصی دارید بستگی دارد. یک مثال خوب حساسیت دندان هاست.

خمیر دندان برای دندان های حساس Toothpaste for Sensitive Teeth

بسیاری از افراد دندان‌های حساسی دارند که خوردن و نوشیدن هر چیزی که خیلی گرم و سرد یا شیرین و ترش است، ناراحت کننده یا دردناک است. در این مورد، ممکن است بخواهید خمیر دندانی را امتحان کنید که مخصوص دندان‌های حساس طراحی شده است. این خمیردندان‌ها معمولاً بسیار خوب عمل می‌کنند و حاوی موادی هستند که به تدریج احساسات ناراحتی را از بین می‌برند. برای تاثیر داشتن این خمیردندان‌ها باید برای چند هفته از آنها استفاده کنید تا حداکثر تاثیر را روی دندان خود مشاهده کنید. با این حال، از آنجایی که مشکلات دندانی تشخیص داده نشده می‌تواند باعث حساسیت دندان شود. بهتر است همیشه ابتدا به دندانپزشک خود در مراجعه کنید و یک چکاپ دندان انجام داده و سپس خمیردندان خود را انتخاب کنید.

خمیر دندان سفید کننده Whitening Toothpaste

خمیر دندان سفیدکننده می‌تواند حاوی مواد کمی ساینده باشد که برای از بین بردن لکه‌های سطحی دندان طراحی شده‌اند و خمیر دندان زغالی نمونه خوبی است. برخی نیز ممکن است حاوی مواد سفید کننده دندان برای روشن کردن لبخند شما باشند. اگر می‌خواهید خمیر دندان را برای سفید کردن دندان‌هایتان انتخاب کنید، مطمئن شوید که خیلی ساینده نباشد، زیرا در غیر این صورت ممکن است به مینای دندان‌تان آسیب برساند. اگر مطمئن نیستید، از دندانپزشک خود بخواهید که خمیر دندان توصیه شده و بی‌خطر برای سفید کردن دندان‌های شمار را معرفی کند. و یا از خدمات حرفه‌ای سفید کردن دندان استفاده کنید.

خمیر دندان تارتار Tartar Toothpaste

این خمیردندان برای کمک به جلوگیری از تجمع تارتار طراحی شده است و می‌تواند به تازه کردن نفس کمک کند. تارتار پلاک سخت شده‌ای است که به آن جرم نیز گفته می‌شود و در اطراف و درست زیر خط لثه تشکیل می‌شود. تارتار موجود در پلاک دندانی می‌تواند لثه‌های شما را ملتهب و عفونی کند و باعث بیماری لثه شود، بنابراین مهم است که جرم‌ها را به طور کامل حذف کنید.

 خمیر دندان طبیعی Natural Toothpaste

یکی از جدیدترین ترندهای خمیردندان، استفاده از خمیر دندان طبیعی است. یک خمیر دندان طبیعی ممکن است جذاب به نظر برسد، اما ممکن است حاوی فلوراید نباشد، بنابراین ممکن است این ماده مفید را از دست بدهید. این مارک‌های خمیردندان می‌توانند حاوی موادی مانند آلوئه ورا باشند، اما ممکن است شواهد کمی وجود داشته باشد که نشان دهد آنها برای محافظت از دندان شما به خوبی عمل می‌کنند. یکی دیگر از نکات بسیار مهم این است که مطمئن شوید دندان‌های خود را به طور کامل مسواک می‌زنید.

اطمینان از رعایت مراحل مسواک زدن

مسواک زدن حداقل دو بار در روز ضروری است، به طور ایده‌آل اول صبح و آخر شب. مطمئن شوید که مسواک مناسبی دارید زیرا باید موهای نرمی داشته باشد، و سر آن باید به اندازه‌ای کوچک باشد که درست در پشت دهان شما قرار بگیرد تا بتوانید دسترسی کامل و راحتری به دندان‌های عقبی داشته و آنها را تمیز کنید.

از حرکات دایره ای کوچک برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید، نیازی به فشار دادن محکم ندارید. هنگام مسواک زدن، اطمینان حاصل کنید که مسواک شما در زاویه 45 درجه قرار دارد، بنابراین می‌تواند تا خط لثه و درست زیر آن برسد زیرا این جایی است که پلاک ایجاد می‌شود. بسیار کمک‌تان خواهد کرد اگر دهان‌تان را به چهار یا شش قسمت تقسیم کنید تا بتوانید هر بار روی تمیز کردن یک بخش تمرکز کنید. اگر مسواک برقی دارید، احتمالاً هر 20 تا 30 ثانیه یکبار به شما هشدار می دهد، بنابراین می‌دانید چه زمانی زمان شروع تمیز کردن قسمت بعدی دهان است. همچنین، مسواک برقی دارای یک تایمر داخلی است که حداقل دو دقیقه مسواک زدن را تضمین می‌کند. اگر ترجیح می‌دهید از مسواک دستی استفاده کنید، از تایمر تلفن خود استفاده کنید یا یک تایمر کوچک در حمام نگه دارید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی مسواک می‌زنید.

با اینکه یک برنامه روزانه و معمول تمیز کردن دندان بیشتر پلاک‌های دندانی را از بین می برد، حتی اگر دندان‌های خود را به دقت تمیز کنید، احتمالاً برخی از آنها باقی خواهند ماند. ضمن استفاده از نخ دندان، ضروری است که برای تمیز کردن دندان و مشاوره به دندانپزشک و یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

چقدر باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اکثر افراد برای مراقبت از سلامت دهان و دندان نیاز دارند هر شش ماه یا حداقل سالی یک بار به مرکز دندانپزشکی مراجعه کنند. هنگامی که برای اولین بار به مطب مراجعه می کنید، دندانپزشک سلامت دهان و دندان شما را ارزیابی می‌کند و تعیین می‌کند که چند بار باید به مطب مراجعه کنید تا بتوانید دندان‌ها و لثه‌های سالم خود را حفظ کنید.

دندانپزشک می تواند وضعیت دندان‌ها و لثه‌های شما را در معاینه منظم دندانپزشکی شما بررسی کند و اطمینان حاصل کند که هر گونه مشکل کوچک سریعتر تشخیص داده و به سرعت درمان شود. علاوه بر این، متخصص بهداشت می تواند مطمئن شود که تمام پلاک ها و جرم ها در طول تمیز کردن منظم دندان‌های شما کاملاً از روی دندان‌های شما پاک می‌شوند. آنها همچنین می‌توانند در مورد اینکه کدام برند خمیردندان برای شما مناسب است صحبت کنند و نکات مفیدی را برای بهبود روال بهداشت دهان و دندان ارائه دهند. مراجعه منظم به دندانپزشک یک روال ساده است که به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که از تمام مزایای سلامت دهان و دندان و لبخندی سالم برخوردار هستید.

 

چرا ما دو دسته دندان داریم؟
آبسه دندان در مقابل عفونت دندان: تفاوت آن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو
بستن

سبد خرید

بستن

علاقه‌مندی

اخیرا مشاهده شده

بستن
بستن

بستن

دسته بندی ها